Kapható könyvek: Zsidósors Kiskunhalason, 1956 Kiskunhalason, Kiskunhalas Helytörténeti Olvasókönyve I-II., Vári Szabó István

Oldaltérkép Fórum Impresszum

    Home

    Hírek

  Kiskunhalas    Helytörténeti    Olvasókönyv I-II.

1956 Kiskunhalason

    Zsidósors Kiskunhalason

    Vári Szabó István

Gyorsan, bátran, hűséggel

Kiskunhalasi városnéző séták

Halasi parasztverselők

Kerekegyházai reformátusok

Kunfehértó régen és ma

Egyéb publikációk

    Linkek


   
Kerekegyháza





Kerekegyháza-Fülöpháza-Kunpuszta-Kunbaracsi Református Társegyházközség története, 1861-2011 - 150 év emlékére




Idézet a könyvből

    150 év emlékére





"Minden közösség életében meghatározó, ha másfélszáz éves lesz, de egy vallási kisebbségben és szórványban megélt történelem mindig kiemelkedő. A Kerekegyháza-Fülöpháza-Kunpuszta-Kunbaracsi Református Társegyházközség története nem minden alkalommal futott egy szálon, nem fakadt azonos tőről, de mégis mára eggyé forrt. Birtok-, határ- és névváltozások helyenként kibogozhatatlan sora jellemezte ezeket a településeket. Főként római katolikusok által lakott területeken kellett a kálvini vallást megtartaniuk. Erős hit és rendíthetetlen gyülekezetekre volt szükség ehhez a léthez annak ellenére is, hogy a közelben neves, nagy református helységek vették körül őket, mint Kecskemét, Lajosmizse, Kunszentmiklós és Fülöpszállás. "


"A százötven éves múltra visszatekintve, láthatjuk, hogy annak első fele viszonylagos szabadságban telt az egyházak számára, kényszerű korlátokat csak a tartós pénztelenség jelentett. Épülhettek a templomok, közösségek, lelkek. A második világháború után még megújulhatott a háborús sebet kapott kerekegyházi templom, de utána a pártállam beszorította a gyülekezeti házaktól, iskoláktól, termőföldektől megfosztott egyházakat a templomok, parókiák falai közé. A sokszor tiltott, de legjobb esetben is csak tűrt vallásgyakorlás szinte ellenzékiségként működött. Az itteni református alkalmak a boldogtalan és igénytelen szocializmus évtizedeiben a hit közösségi megélésén túl, valami színesebb, izgalmasabb életre adtak lehetőséget. Még éltek azok a nemzedékek, akik gyermekfejjel megtanultak imádkozni, akik számára természetes volt a gyülekezethez tartozás, a templomba járás. Jó két évtizede megszűnt a politikai elnyomás, előkerült a szabadság; az egyházak előjöhettek a falak közül. Kérdés: mit hozott számunkra a szabadság? Visszaszerezhettük a kerekegyházi gyülekezeti házat, de a termőföldeket nem. "



Cím: Kerekegyháza-Fülöpháza-Kunpuszta-Kunbaracsi Református Társegyházközség története, 1861-2011: 150 év emlékére
Kiadás helye: Kerekegyháza
Kiadó: Kerekegyháza-Fülöpháza-Kunpuszta-Kunbaracsi Református Társegyházközség
Kiadás éve:2011
Egyéb jellemzők: 106 p., részben színes; 21 cm
ISBN : 978-963-08-2222-0

Tartalomjegyzék



Kapható:
Kerekegyháza-Fülöpháza-Kunpuszta-Kunbaracsi Református Társegyházközség Parókia
Szerzőnél

Design by bfabry.