Home
Hírek
Kiskunhalas Helytörténeti Olvasókönyv I-II.
1956 Kiskunhalason
Zsidósors Kiskunhalason
Vári Szabó István
Gyorsan, bátran, hűséggel
Kiskunhalasi városnéző séták
Halasi parasztverselők
Kerekegyházai reformátusok
Kunfehértó régen és ma
Egyéb publikációk
Linkek
|

KISKUNHALAS, A CSIPKE VÁROSA - Városnéző séták és kerékpártúrák

Idézet a könyvből
Halas, hatalmas 
"Kiskunhalas a Duna-Tisza közének központi területén helyezkedik el. A Kiskunság egyik legfontosabb történelmi városa. Már az ókorban nagy fontosságú kereskedelmi útvonalak mellett helyezkedett el. Észak-déli irányba kereskedelmi és hadi útvonal mentén feküdt, kelet-nyugati irányban sószállító út húzódott rajta át. „Mélységes mély a múltnak kútja” – kezdi id. Nagy Szeder István Kiskunhalas őskori, ókori időszakát feldolgozó írásában. Városunk középkor előtti régészeti leletei a nagy feltárások elmaradása ellenére gazdagok. A legrégebbiek Kr. e. 4000 - Kr. e. 2500-ból származnak, az újkőkorból, valamint a Kr. e. 2500 - Kr. e. 1900-ból, a rézkorból edénytöredékek, pattintott vagy csiszolt kőbalták kerültek elő. A későbbi történeti korszakok emlékeiből is sok található a város és a külterület lelőhelyein. Az ókorban épített titokzatos Ördögárok kereskedelmi célokra használt töltés nyomai is megtalálhatóak a határban. Kelta, szarmata, avar nyomokat is feltártak itt, de a honfoglaló magyarok jelenléte is nyilvánvaló volt a területen. A középkorban a mai város területén és a külterületen is több település nyomát lelték fel a kutatók, templomhelyből pedig közel harmincat tartanak számon. Igen ellentétes a térség természeti földrajza. Egyfelől sokáig mocsaras, állóvizekkel szabdalt terület volt, másfelől elsősorban homoktalajú a vidék. Olyan területen fekszik, amelynek domborzata megtartotta a lehullott csapadékot, így több tó is keletkezett körülötte. Ezek mellett sűrű nádas nőtt. „Halas városa fekszik egy nádtermő tó mellett…” írta Tooth János, a város első helytörténetírója."

"Sóstó a halasiak régi kedvelt fürdő és horgászhelye. A 19. század első felében létesült a késő klasszicista stílusú Sóstói csárda. Keleti részén a bővítést 1862-ben Kollman István vendéglős végeztette el. Ezt az eseményt emléktábla őrzi a mai csárda épületének falán. Ugyanitt van Csapó István mérnök, igazgató emléktáblája (2008, Naturál Stone Kft.).
A sóstói parkerdő környéke is tartogat épített látnivalókat. A Sóstói fakilátó (2000, Székely Tibor) a tóparti mesterséges dombon a millenniumra készült el. Az ókori és középkori emlékeket is magában rejtő Zöldhalom helyét az ún. Árpád kori falu jeloszlopa és egy Turul szobor (2001) őrzi.
"
Cím: KISKUNHALAS, A CSIPKE VÁROSA - Városnéző séták és kerékpártúrák. Tájak Korok Múzeumok sorozat - társszerző: Szűcs Károly
Kiadás helye: Kiskunhalas
Kiadó: Halas Galéria – TKME kiadás
Kiadás éve:2010
Egyéb jellemzők: 24 p., színes, 17 cm
ISBN: 978-963-554-561-2
Tartalomjegyzék
Kapható:
Szerzőnél
|